Aktuelt
Jonas Gahr Støre fortsetter som statsminister
Valgresultatet er klart: Valgets vinner er Jonas Gahr Støre som fortsetter som statsminister. Det parlamentariske grunnlaget for Arbeiderparti-regjeringen består nå av Senterpartiet, Sosialistisk Venstreparti, Rødt og Miljøpartiet de Grønne (MDG).

For første gang får Rødt og MDG en reell maktposisjon i norsk politikk. Regjeringsgrunnlaget blir dermed langt mer fragmentert enn i forrige periode. Regjeringens første store prøve blir høstens budsjettforhandlinger.
På borgerlig side gjør Fremskrittspartiet sitt beste valg noensinne, mens Høyre leverer sitt neste svakeste valg noensinne. KrF passerer så vidt sperregrensen, mens Venstre faller under og står igjen med kun tre representanter. FrP har dermed flere representanter enn de øvrige borgerlige partiene til sammen.
Totalt fikk rødgrønn side 87 representanter, mot 82 for de borgerlige.
Ny politikk skapes
Arbeiderpartiet vil fortsette å styre alene i regjering, slik de har gjort siden januar. Regjeringen vil nå starte arbeidet med en tiltredelseserklæring som legges frem i begynnelsen av oktober. Støre har utelukket forpliktende avtaler med støttepartiene og det blir forhandlinger om budsjettforlik og i sak til sak i Stortinget. Dette åpner også for at regjeringen kan søke flertall sammen med de borgerlige i enkeltsaker. Vi forventer ikke endringer i regjeringen med det aller første, men det vil komme rokeringer etter hvert.
De kommende månedene vil legge viktige føringer for politikken de neste fire årene. For alle som ønsker å bli hørt, er det avgjørende å komme tidlig i gang med arbeidet opp mot regjeringen og Stortinget.
- oktober: Stortinget konstitueres. Kort tid etter: Tiltredelseserklæringen legges frem
- oktober (ventet): Statsbudsjettet legges frem
- Slutten av oktober: Budsjettforhandlingene starter
- Før jul: Statsbudsjettet vedtas
Betydning for norsk politikk
Småpartienes fremgang gjør situasjonen krevende for regjeringen i Stortinget. Støre må balansere store politiske forskjeller, for eksempel på klima og energi, hvor MDG, SV og Rødt står svært langt fra Senterpartiet. Flere saker kan få flertall på tvers av blokkene, og borgerlige partier kan søke å gi regjeringen nederlag i samarbeid med Sp. På lengre sikt er det også et åpent spørsmål om Senterpartiet kan bevege seg nærmere borgerlig side. At mer politikk avgjøres i budsjettforhandlingene øker uforutsigbarheten, men gir samtidig flere muligheter for påvirkning.
Generasjonsskifte på Stortinget
Valget markerer et generasjonsskifte. Mange sentrale profiler forsvinner, mens nye representanter får mulighet til å sette sitt preg på politikken. Særlig gjelder dette FrP, som får hele 27 nye representanter, samt MDG og KrF, som begge får fire flere enn de hadde i forrige stortingsperiode.
Blant profilene som nå forlater Stortinget er Carl I. Hagen, Jan Tore Sanner, Marit Arnstad, Kjell Ingolf Ropstad, Heidi Norby Lunde, Ola Elvestuen og Sveinung Rotevatn.
Å etablere tidlig kontakt med de nye representantene som er relevante for ditt saksområde, er viktig. Corporate Communications har utarbeidet en oversikt over alle nye representanter – ta kontakt om du ønsker en gjennomgang.
Mot lederskifte i Høyre og Senterpartiet?
Erna Solberg har ledet Høyre i over 20 år. Det svake valgresultatet har utløst en åpen debatt om lederskifte. For første gang signaliserer nestleder Henrik Asheim at han er klar til å ta over dersom Solberg trekker seg.
Senterpartiet gjorde også et svært dårlig valg, og vi tror partileder Trygve Slagsvold Vedum vil trekke seg i løpet av perioden.
Norges ledende miljø
Corporate Communications er Norges fremste miljø for å forstå politiske prosesser og hjelpe kunder med å bli hørt. Ta gjerne kontakt med oss for en prat om hvordan valget kan påvirke deg – og hvordan vi kan bistå.
Vi kombinerer strategisk rådgivning med operativ gjennomføring. Vårt mål er å utvikle budskap som treffer beslutningstakerne og strategier som bryter gjennom lydmuren hos travle politikere. Vår brede portefølje gjør at vi kan bistå med alt fra analyser og kartlegging av ny politikk eller nye representanter, til målrettet budskapsutforming og praktisk støtte i forkant og etterkant av møter med politikere.